پله اسپیرال

پله اسپیرال چیست؟

در یک تعریف جامعه راه پله ای که به شکل منحنی یا گرد بوده  و مسیر ارتباط بین طبقات را فراهم سازد به نام پله اسپیرال شناخته می شود. به صورت کلی یک پلکان گرد، منحنی یا حلزونی همان پله اسپیرال است. این محصول طراحی لوکس و زیبای عمارت ها و کاخ های باشکوه را در شکل بروز شده و مدرن به خانه و محل کار شما می آورد.

پله اسپیرال

پله اسپیرال از قدیم تا امروز

پله از قدیم همیشه یکی از بخش اصلی و کاربردی یک ساختمان است. پله ها مسیر ارتباطی در طبقات و محل حرکت به ورودی قسمت های مختلف یک بنا از طبقه همکف به پشت بام و سایر قسمت ها بوده است که با پیشرفت صنایع ساختمان سازی همراه با اختراع و کشف مصالح جدید و توجه بیشتر به طراحی نمای دکوراسیون داخلی یکی از اصلی ترین اجزای ساختمان شده است.

از میان تمام مدل های پله در ساختمان سازی پله اسپیرال یکی از قدیمی ترین و زیباترین مدل پله است که از آغاز تاریخ ساختمان سازی شهری در قبل از میلاد مسیح در کاخ ها ، برج های دیدبانی قلعه های محافظ اطراف شهر ها مورد استفاده قرار می گرفت.

سیر تحول ساخت پله اسپیرال

با پیشرفت انسان در تولید فلزات مقاوم و شکل پذیری، طراحی پله های اسپیرال با پیشرفت زیادی مواجه شد. طراحی خلاق تر و امکان ساخت سازه هایی با فرم های جذاب، پله اسپیرال را از یک مسیر ارتباطی ساده در ساختمان به یک محصول کاربردی و لوکس که بی شباهت به یک اثر هنری نیست تبدیل کرد.

از دیدگاه برجسته ترین معماران و طراحان ساختمان پله اسپیرال یک مسیر ارتباطی ایمن و لوکس برای زیباتر شدن بیشتر دکوراسیون یک ساختمان است. از زمان قدیم در قصر های خاندان های سلطنتی و ثروت مندان پله اسپیرال یک عنصر مهم در شکوه و عظمت این عمارت های مجلل بوده است.

پله اسپیرال

در عصر حاصر با گذر از تولید صنعتی  انبوه هزینه متریال لازم برای ساخت پله اسپیرال نسبت به گذشته بسیار ارزان تر شده است برای همین از پله اسپیرال در ساختمان های کوچک و متوسط خصوصی وعمومی بیشتر استفاده می شود.

کاربرد پله اسپیرال

پله اسپیرال علاوه بر ساختمان های بزرگ و مجلل در هر مکانی که امکان اجرای آن را داشته باشد و فضای کافی برای خلق یک سازه زیبا و کاربردی را به متخصصان ما بدهد قابل پیاده سازی است. از پله اسپیرال با توجه نوع کاربری ساختمان و مکان نصب آن در مراکز تجاری، ادارات عمومی، هتل ها و ساختمان های خصوصی ، ویلاها و آپارتمان های دوبلکس استفاده می شود.

قیمت پله اسپیرال

قیمت پله اسپیرال
مدل (پله اسپیرال) قیمت تومان
شاسی استیل شاسی آهنی
قیمت پله اسپیرال شیشه ای 4600000 1500000
قیمت پله اسپیرال چوبی 3300000 2700000
قیمت پله اسپیرال استیل 3700000 2900000
قیمت پله اسپیرال بتنی 2500000 2100000
قیمت پله اسپیرال فولادی 2300000 1900000
قیمت پله اسپیرال آهنی 2100000 1750000

  * قیمت بر حسب هر کف پله می باشد.

  * قیمت (با محاسبه لوله و پروفیل استیل و آهن، یراق آلات، نصب) می باشد.

  * هزینه حمل به صورت جداگانه محاسبه می گردد.

  * برای اطلاع از قیمت بروز انواع پله اسپیرال تماس بگرید.

ساخت پله اسپیرال در فضاهای محدود

با توجه به اینکه زیبایی و طراحی کاربردی اصلی ترین دلیل استفاده از پله اسپیرال است ولی این تنها دلیل محبوبیت و استقبال از آن نیست در واقع برای محدود شدن فضای ساختمان ها در اکثر موارد به دلیل  محدود بودن فضا امکان ساخت راه پله های بزرگ و مستقیم وجود ندارد. ولی پله اسپیرال با شکل و شکل ویژه ای که در طراحی دارد این امکان را دارد که این مشکل را حل کند و مسیر ارتباطی لوکس و کاربردی را با ایمنی بالا در ساختمان هایی با محدودیت فضا اجرا کند. راحتی ارتباط را در طبقات مختلف میسر می کند و فضای کوچک را با حداکثر بهروری به محیط مناسب زندگی تبدیل می کند.

پله اسپیرال

پله ارتباط فضای میان بالا و پایین را با یکدیگر فراهم می آورد. به مرور زمان پله ها نسبت به دکوراسیون و نماهای داخلی و خارجی طرح های گوناگون و متنوعی را ارائه داده اند. برحسب فضا و نیاز متنوع ، طرح های گوناگونی نیز فراهم شده است.

یکی از این پله های ذکر شده با نام اسپیرال و یا گرد شناخته می شود. این پله ها به لحاظ ظاهری زیبا و منحصر به فرد هستند. این پله ها را می توان در فضاها وابعاد گوناگون اجرا کرد. البته، فضاهای کوچکتر نیازمند بررسی های دقیق و اندازه گیری شده است. در نهایت آنچه حاصل می آید بسیار زیبا و ستودنی است. با تمام این تفاسیر به واسطه حساسیتی که این پله ها دارند باید اجرای آنها به گرمهی با تجربه سپرد.

آنچه در طرح مورد نظر نهایی پله اسپیرال نقش بازی می کند، براساس متراژ و میزان فضای دراختیار، سلیقه افراد، هماهنگی با محیط خارجی و یا دکوراسیون داخلی همگی در طرح و به طبع نوع اجرا ی پله اسپیرال تاثیرگذار هستند. بر این اساس می توان پله را به نرده های متفاوتی مجهز کرد. نرده استیل ویا آلومینیوم. در هر صورت هر نرده ای که بکار گرفته می شود باید از طبقه با کیفیت باشد چرا که حساسیت اجرا در خود پله اسپیرال وجود دارد حال اگر نرده ها بی کیفیت باشند امنیت کار بعد از مدتی زیرسوال می رود . در کنار امنتیت از زیبایی کار نیز کاسته می شود. می توان نرده شیشه ای را نیز در آن اجرا کرد. شیشه ها ی بکار رفته در نرده های شیشه ای نشکن و سکوریت است. رنگ بندی متنوع در انواع نرده همگی به هماهنگ شدن با محیط اطراف کمک می کند.

پله اسپیرال

چند نکته در باب اجرای پله اسپیرال

یکی از مهمترین نکاتی که در اجرای پله اسپیرال بسیاراهمیت دارد ، ایمنی است. پله اسپیرال به جهت نوع ساخت و طراحی که دارد باید بسیار دقیق و مهندسی شده اجرا شود. این اهمیت در فضاهای کوچکتر بسیار پررنگ تر می باشد. توضیح اینکه، پله های اسپیرال بزرگ که عبارتند از پله اسپیرای با دومحور ورق، پله اسپیرال زیرمحور و پله اسپیرال با دومحورباکس در فضاهای بزرگ اجرا می شود و به لحاظ زوایه بندی و امنیت در مرتبه ی ساده تر و ایمن تری قرار دارند. در حالی که فضاهای کوچکتر به لحاظ پیچیدگی های اندازه گیری و اجرا و همچنین زوایه بندی می تواند گروه اجرا را با مشکل اجرا کند اگر گروه از تجربه کافی برخوردار نباشد. پله اسپیرال بخ خصوص در فضاهای کوچک ممکن است بیننده را  دچار خطای دید کند و به لحاظ شیب می توانند منحرف کننده چشم باشد. از اینرو برای ایمنی افراد بخصوص سالمندان و کودکان خطرناک است. پس توصیه می شود با گروهی متبحر وارد همکاری شوید. حال اگر، شعاع پله اسپیرال یا اسپایرال و یا مارپیچ بیشتر باشد ایمنی بالاتر و ریسک خطر پذیری پایین تر خواهد آمد.

پله اسپیرال

امکان اجرای پله اسپیرال با محدودیت تقریبا در ابعاد مختلف وجود دارد. این محدودیت بدین منظور اعمال می شود که به لحاظ ظاهر و طرح خاصی که دارد نمی توان هر فضایی را برای اجرا در نظر گرفت. امکان اجرا در فضاهای کوچک وجود دارد به شرط اینکه محور مرکزی فضایی کمتر از دو در دو نباشد.

پس به طور اجمالی می توان گفت:

 • امکان اجرای پله اسپیرال در فضاهای کوچک با در نظر گرفتن برخی شرایط امکان پذیراست.
 • امکان اجرای پله اسپیرال در فضاهای بزرگتر با درجه خطرپذیری کمتری نسبت به فضاهای کوچکتروجود دارد.
 • متریال بکار رفته نباید لغزنده نباشد.
 • زاویه بندی، اندازه گیری، شعاع بندی و فاصله گذاری کف پله ها باید دقیق و حساب شده باشد.
 • براساس ضخامت، متراژ فضای موجود و شکل راه پله ابعاد پله حلزونی می تواند متغیر باشد.
 • حداقل فضای موجود برای پله اسپیرال باید دو در دو در نظر گرفته شود.

انواع پله گرد اسپیرال

مدل ویا به عبارتی طرح پله اسپیرال را نوع متریال بکار رفته تعیین میکند. به عبارت دیگر اگر متریال بکار رفته چوبی باشد به پله مربوطه پله اسپیرال چوبی اطلاق می شود. در ادامه به معرفی اجمالی برخی از این طرح ها پرداخته شده است.

پله اسپیرال چوبی

برای اینکه بتوان فضایی روستایی و صمیمی را به وجود آورد می توان از پله اسپیرال چوبی بهره برد. این دست زاز پله ها نه تنها سادگی و صمیمت خاصی را به نمای داخلی می بخشد بلکه می توان زیبایی منحصر به فردی را نیز ببیافریند. رنگ بندی های متنوع و زیبایی که در پله اسپیرال چوبی می توان پیاده کرد یکی از تاثیر گذارترین موارد مهم در زیبایی آفرینی و ایجاد تفاوت است.رنگ هایی از قبیل کرمی روشن و ماهگونی و عسلی و عنابی و زرشکی و انواع قهوه ای و فندقی و ....... . بکارگیری این رنگ بندی ها در نماهای مختلف به منظور ایجاد هماهنگی و هر چه زیبا تر شدن فضا و دکوراسیون داخلی می باشد.

پله اسپیرال فلزی

پله اسپیرال فلری مناسب محیط های صنعتی می باشد. در کنار زیبایی ، دوام و امنیت و استحکام نیز نقش بازی می کند. سرعت اجرای این پله نسبتا بالا است و البته می توان آنها را در برخی از محیط های مسکونی نیز اجرا شود. در هر صورت قابلیت اجرای این دست از پله ها در فضاهای گوناگون وجود دارد.

پله اسپیرال سیمانی

پله های سیمانی می تواند با متریال دیگری چون سرامیک، پارکت و گرانیت ترکیب کرد. این پله بسیار زیبا اما درعین حال بسیار سینگین می باشد.

انواع پله اسپیرال به لحاظ نحوه اجرا

پله اسپیرال به لحاظ نحوه اجرا می تواند متفاوت باشد. در زیر به برخی از آنها اشاره شده است:

 • پله اسپیرال تیرآهنی
 • پله اسپیرال دومحور ورق
 • پله اسپیرال تکمحور کنسولی
 • پله اسپیرال زیرمحور
 • پله اسپیرال دومحور باکس
 • پله اسپیرال مرکزی

پله اسپیرال تک محور کنسولی

پله گرد تک‌محور کنسولی که به نام  پله معلق نیز شناخته میشود، قابلیت اجرا تقریبا در هر فضایی را دارد. یکی دیگر از نام های آن پله فرار می باشد.  می توان آن را در ساختمان های مسکونی و غیرمسکونی اجرا کرد. این پله دارای محور مرکزی ی باشد.  دارای شعاع کمی می باشد. می توان انواع نرده را روی آن پیاده کرد و به این ترتیب می توان انواع سلیقه و تنوع در دکوراسیون را پوشش دهد.  پله دارای شعاع کم است و عرض کف آن معمولا از هفتاد سانتی متر تجاوز نمی کند. از آنجایی که از یک سمت معلق است ممکن است دچار لرزش شود پس لازم است که تکیه گاه هایی در دیوار اجرا شود که مانع لرزش و یا تکان های پله ای شود.

پله اسپیرال دو محور ورق

پله اسپیرال دو محور ورق معمولا در ضخامت و ابعاد روبرو اجرا می شود: پله های جانبی از ورق های با ضخامت ده میلیمتر و پروفیل های چهل در چهل میلیمتر می باشد. بسته به کاربردی که می تواند داشته باشد پهنای پله ها تی شعاع می باشد. ارتفاع کف سازه تا کف پله ها به ضخامت ورق نیز متغیر است. این نوع از طراحی در پله های اسپیرال مناسب ساختمان های غیراداری و مربوط به مکان های مسکونی می باشد. شعاع استاندارد برای اجرای این پله ها نیز پنجاه و پنج سانتیمتر می باشد. عموما در محیط های صنعتی که چندان اصراری بر زیبایی آفرینی پله وجود ندارد و اولویت مهم استقامت و دوام پله است از پله گرد تیر آهنی استفاده می شود.

پله اسپیرال زیر محور

پله‌ اسپیرال زیر محور، یکی از زیباترین و مدرن ترین طرح های ارائه شده از پله است. می توان آنرا در ساختمان های مسکونی و تجاری نیز اجرا کرد . طرحی منعطف است و می توان طرح های متنوعی را بر اساس سلیقه افراد و هماهنگی با محیط اطراف اجرا کرد. امکان اینکه پاگرد را به این محصول اضافه کرد وجود دارد. از آنجایی که منعطف است می توان آن را با طرح های مستقیم نیز ترکیب کرد. همچنین می توان انحنا را نیز به آن اضافه کرد. اگر قرار باشد که باکس را نیز به آن اضافه کرد می توان آنرا به صورت کنگره دار نیز اجرا کرد. به عبارت دیگر شاسی باید کنگره دار باشد. می توان آنرا زیرکف پله نیز نصب کرد. می توان شاسی را در وسط یا حتی به صورت نامتقارن نیز اجرا کرد. اگر قرار باشد که به صورت نامتقارن اجرا شود باید دقت کرد که کف پله از یک سمت بسیار ثابت و قابل اعتماد نصب شود و سر دیگر که کنسولی نیز نامیده می شود به صورت معلق است.

پله اسپیرال دو محور باکس

پله اسپیرال دو محور باکس به اندازه گیری دقیق نیازمند است. اندازه گیری از ارتفاع کف تا کف  و همچنین ضخامت سقف و اندازه گیری محل پله و ... صورت می گیرد. اندازه گیری بازشوی سقف بسیار مهم است. ورق های بکار رفته حداقل ضخامت شش میلیمتر را دارد و باکس مربوطه باید با ورق ده سانتیمتری برای شاسی و پروفیل چهل در چهل و یا چهل در هشتاد برای کف پله ها استفاده می شود. اجرای این پله ها کمی دشوار و زمانبر است و باید به صورتی دقیق و اندازه گیری دقیق صورت گیرد. این پله مناسب فضاهای بزرگ است و راه پله با عرض صد وده را شامل می شود.پله اسپیرال دومحور باکس مناسب هتل ها و تالارها و همچنین پاساژها و فروشگاه های بزرگ می باشد.

پله گرد محور مرکزی برش خورده

پله اسپیرال محور مرکزی برش‌خورده  شعاع خارجی ای دارد که به اندازه حداقل نودوپنج سانتی متری می رسد. معمولا مناسب ساختمان ای مسکونی نیست و بیشتر در ساختمان های تجاری اجرا می شود و این موضوع به لحاظ  کاربرد محل اجرا می باشد.


چاپ